Na ognjištu pećinskog čoveka
[vc_row][vc_column][edgtf_separator type="normal" position="center"][vc_column_text]Naziv projekta: Aquatio Cave Luxury Hotel & SPA Lokacija: Matera, Italija /Površina: 5000 m2 Klasifikacija: 5 star/ Godina: 2018 Autor generalnog i izvođačkog projekta arhitekture i rekonstrukcije sela: arh.Kozimo del Akva Odgovorni projektanti: arh.Kozimo del Akva i
Naziv projekta: Aquatio Cave Luxury Hotel & SPA
Lokacija: Matera, Italija /Površina: 5000 m2
Klasifikacija: 5 star/ Godina: 2018
Autor generalnog i izvođačkog projekta arhitekture i rekonstrukcije sela: arh.Kozimo del Akva
Odgovorni projektanti: arh.Kozimo del Akva i arh.Simone Mikeli
Projekat enterijera: arh.Simone Mikeli
Grafički dizajn: Roberta Kola Mikeli
Foto: Jirgen Ehajm
Piše: Jelena Blagojević
Na krajnjem jugu Italije, u regiji Bazilikata, nalazi se jedna od nastarijih naseobina u kojima čovek i danas živi. Reč je o naselju Sasi u gradu Matera, starom oko 9000 godina. Regiju su u dalekom paleolitu naseljavali pećinski ljudi. Siromašnan i decenijama zapušten kraj, tek početkom 80-tih godina doživljava svoju renesansu – inicijativom lokalne vlasti, a uz pomoć Evropske Unije i UNESCO-a započinje transformacija naselja u vrlo privlačno turističko mesto.
Jedinstvena prirodna struktura sastavljena od krečnjačkih stena koje su, davno izdubljene, bile prostor stanovanja ljudi, postala je resurs koji je pravilno iskoršćen i pretvoren u atrakciju, pa je doneo gradu Materi titulu Evropske prestonice kulture 2019. godine.
Arhitekta Kozimo del Akva izradio je projekat sanacije i rekonstrukcije celog naselja. Intervencijom su sanirane sve zatečene strukture – putevi, cisterne, pećine i izgrađeni objekti. Tek na tako pripremljenoj ‘podlozi’ bilo je moguće pristupiti projektu za luksuzni hotel i spa centar unutar same pećine. Sve površine su zatim očišćene od buđi i lišajeva, i deluju kao da su tek izdubljene u steni. Očišćeni su i tragovi fosila, i bez izbeljivanja ostavljeni da svedoče o nekada morem pokrivenom tlu.
Ceo projekat hotela inspirisan je – kapljicom. Na samom ulazu u kompleks nalazi se bronzana skulptura u obliku kapljice pod nazivom ‘MU765G’ umetnika Kengiro Azume. Snaga jedne kapljice potvrđuje i latinska izreka ‘Gutta cavat lapidem’ (u slobodnom prevodu ‘Tiha voda breg roni’), pa je to bio i moto intervencije. Naziv kompleksa, ime ‘Aquatio,’ preuzeto je iz Ciceronove knjige, a reč znači vodovod. Kroz pećinu se inače prostire sistem malih cisterni, očišćenih i ponovo u upotrebi, obezbeđujući i danas dotok vode.
U prizemlju ovog kompleksa površine 5000m2 nalaze se recepcija, restoran, sala za sastanke i velnes centar. Na spratovima su sobe za goste. Na višim nivoima hotela sobe su sagrađene, i iz njih se pruža pogled na okolni pejzaž, dok su ostale sobe u unutrašnjosti stena, izolovane i opremljene sistemom ventilacije koji garantuje puni komfor. Interesantno je da nameštaj nije mogao da bude tipski planiran i izrađen, već se projektu za svaku prostoriju pristupalo kao nezavisnom projektu. Standardizovani su samo materijali i boje. Rasveta je pozicionirana kao podna kako bi stvarala neobičnu, gotovo scenografsku atmosferu. Ogledala igraju više uloga – osim refleksije, ispisana su porukama, ili uokviruju ekrane televizora.
Celokupan enterijer opremljen je belim formama tipičnim za Mikelija – fluidnim amorfnim objektima i nameštajem. Sve to kao da lebdi i nigde ne dotiče stare stene. Savremeni dizajn, rasveta i materijali ipak ne oponiraju ovom drevnom prostoru. Oni se međusobno i ističu i povezuju ‘kreirajući emocije,’ što je Mikelijev večiti moto.
A kako sami autori opisuju efekat koji su želeli da postignu?
Kozimo del Akva: ‘Atmosfera u kojoj se emocija i zdravlje spajaju okružuje čoveka dok prelazi prag. Iskustvo postaje uspomena, aktivna u umu i sposobna da vodi ka narednim doživljajima.’
Simone Mikeli:
‘Aquatio je pravo umetničko delo koje treba doživeti i iskusiti. To je prostor koji seže iza tradicionalnog koncepta vremena, darujući život neodvojivom jedinstvu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.’