41. Salon arhitekture

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Salon je bio u toku proleća, tradicionalno, kao i prethodne četiri decenije: velika godišnja smotra srpske arhitekture koja rekapitulira domete struke prethodne godine i pokušava da ih valorizuje. Bez širokih poteza koji bi bili relevantni za

5
(4)

Salon je bio u toku proleća, tradicionalno, kao i prethodne četiri decenije: velika godišnja smotra srpske arhitekture koja rekapitulira domete struke prethodne godine i pokušava da ih valorizuje.
Bez širokih poteza koji bi bili relevantni za arhitekturu, bar po mišljenju članova žirija aktuelnog Salona, nagrađeni su autori sa delima skromnijeg volumena, ali izvedenim uz minocuozni pristup u razradi samog sadržaja i funkcije – vredni svake pažnje.
Možda se treba zapitati zašto smo u situaciji da kategorija Urbanizam nema svog laureata, nakon čitavog veka, pa i duže, urbane istorije u kojoj su urbanistički dometi domaćih stručnjaka bili u korak sa svetskim tendencijama?
Odgovor na to se nazire negde na margini razmišljanja o produkciji koju prikazuje aktuelna izložba, pa i u samom njenom nazivu – Na ivici – no lakonski ćemo se pozvati na Fermaovu teoremu („…postoji jasan odgovor, ali je margina nedovoljna da se on obrazloži…“).
Da ne lamentiramo previše, ali mesto na kome se danas nalazi arhitektura, po značaju koji se pridaje njenim autorima, može asocirati – da ostanemo u sličnom simboličnom rakursu, na „cliffhanger završnicu“, u kojoj se gledaoci ostavljaju u dilemi kako će se završiti kritično stanje „na ivici“.

Foto: Rade Kovač
Foto: Rade Kovač

Ko zna, možda nam Salon sledećeg proleća razveje sumnje i dileme prikazom ovogodišnje, tekuće produkcije? A evo kojim autorima je, 27.03.2019.god. žiri u sastavu Jurij Sadar (predsednik), Relja Ivanić, Natalija Miodragović, Dejan Todorović i Zlata Vuksanović Macura, dodelio priznanja:

 

VELIKU NAGRADU – GRAND PRIX 41. SALONA ARHITEKTURE

Autorskom timu AKVS – Anđeli Karabašević i Vladislavu Sudžumu za realizovano delo LETNJA KUĆA U KOTORU.

‚‚U doba kada je u celom regionu veoma prisutna intezivna izgradnja i pretenciozni volumeni, kako u urbanim sredinama tako i u otvorenom predelu, projekat letnje kuće u Kotoru donosi drugu perspektivu. To je projekat koji se uklapa u podneblje Mediterana i neposrednog okruženja, te koristi elemente tradicionalne arhitekture.(…)“

 

NAGRADU U KATEGORIJI ARHITEKTURA

Autorima Goranu Vojvodiću i Jeleni Ivanović Vojvodić za realizovano delo Poslovni Objekat Roaming Group u Beogradu.

„Zgrada u Južnom bulevaru stavlja u funkciju dugo godina zapuštenu građevinu, pri čemu svojim izgledom generiše kontrapunkt prethodnom stanju, pružajući novi kvalitet okruženju u kom se nalazi. (…)“

 

PRIZNANJE U KATEGORIJI ARHITEKTURA

Autoru Predragu Milutinoviću za realizovano delo Zumtobel Factory u Nišu.

„Savremeni industrijski objekat se sastoji od administrativnog dela sa prostorom za prezentaciju i proizvodnog dela. Oblik i forma objekta odražavaju filozofiju kompanije, a proizvodni deo sa klasičnim
rešenjem šed konstrukcije dovodi prirodno zenitalno svetlo. (…)“

 

PRIZNANJE U KATEGORIJI GOST SALONA

Autorima Nenadu Popoviću i Senki Popović za realizovano delo Obrazovni centar, Gingen an der Fils u Nemačkoj.

‚‚Dobar primer kako je prvonagrađeni konkursni rad dosledno sproveden u praksi. Objekat predstavlja racionalno rešenje obrazovne ustanove sa zajedničkom multifunkcionalnom salom za obdanište i školsku decu, uspešno spajajući različite programe. (…)“

 

NAGRADU U KATEGORIJI ENTERIJER

Autoru Aleksandru Gušiću za realizovano delo Muzej inicijative u Smederevskoj Palanci.

„Svedeno i funkcionalno rešenje koje na minimalistički način izražava arhitektonski kvalitet postpjećeg prostora i stvara idealne uslove za izlaganje muzejskih eksponata. (…)“

 

NAGRADU U KATEGORIJI ENTERIJER

Autoru Sari Dimitrijević za realizovano delo Apartmen SS u Beogradu.

„Projekat je transformacija generičkog stana male kvadrature u jednom beogradskom naselju. Autorka vešto koristi postojeće prostorne kvalitete, kao što je obostrana orijentacija, i smelo koristi široki spektar
različitih citata koje ostvaruje kroz upotrebu raznovrsnih materijala, tekstura, boja i refleksija. (…)’’

 

NAGRADA U KATEGORIJI PUBLIKACIJA

Autorskom timu STEALTH. Unlimited: Ani Džokić i Marc-u Neelen-u za realizovano delo Upscaling,Training, Commoning.

„Publikacija donosi iskaz višegodišnjeg posvećenog rada grupe STEALTH.unlimited. (…)“

Nagrade u kategorijama URBANIZAM I EKSPERIMENT nisu dodeljene.

Foto: Rade Kovač
Foto: Rade Kovač

„Upscaling, Training, Commoning“

STEALTH.unlimited (Ana Džokić i Marc Neelen)

 

Nagrada 41. Salona arhitekture u kategoriji Publikacija dodeljena je autorskom timu

 

STEALTH.unlimited za knjigu Upscaling, Training, Commoning. Ovogodišnji Salon arhitekture otvoren je u martu u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu pod sloganom „Na ivici“, označavajući  „sveprisutni osećaj da su profesija arhitekte i arhitektura kao disciplina / danas na ivici da izgube svrhu“. Upravo kao odgovor na taj iskaz dolazi nagrađena publikacija koja otvara drugačije polje delovanja i promišljanja arhitekture u konstruisanju budućnosti. Publikacija Upscaling, Training, Commoning (Ukrupnjavanje, uvežbavanje i stvaranje zajedničkog) na inovativan i inspirativan način predstavlja poslednjih deset godina prakse, promišljanja i umrežavanja, arhitektonskog dvojca koji deluje pod imenom STEALTH. unlimited. Ana Džokić i Marc Neelen žive i rade na relaciji Beograd i Roterdam, a kroz knjigu otkrivamo njihovo delovanje kroz čitavu Evropu u proteklih deset godina, na koji način je finansijska kriza 2008. godine uticala na njihovo promišljanje arhitekture i njene uloge u svetu, kako „oslobađajuća katastrofa“ može imati provokativnu i motivacionu ulogu, i još mnogo toga.
STEALTH.unlimited deluje još od 2000. godine, ali početak ove priče smeštaju u 2008. godinu, godinu koja je potresla svet. Iako se danas, čitavu deceniju kasnije, smatra da su efekti globalne ekonomske krize konačno izbledeli i svet se „vratio u normalu“, STEALTH. unlimited nije. Ta prelomna godina za
njih je značila nepovratno otisnuće u potragu za drugačijim načinima delovanja, koji se danas, 11 godina kasnije, pokazuju kao još potrebniji i nužni. Kroz preplitanje ličnih priča, predstavljanja projekata, mapiranja ključnih događaja u razvoju promišljanja i delovanja, knjiga nas vodi od eskalacije nespokoja globalnom ekonomskom krizom 2008. godine, preko suočavanja sa nephodnošću drugačije prakse i poimanja uloge arhitekture, do novih modela mišljenja, stvaranja i udruživanja.

Kroz čitavu knjigu, STEALTH svoju potragu proširuje izvan oblasti arhitekture i umetnosti, podvlačeći time još više neophodnost da se arhitektura misli i praktikuje van svojih ustaljenih granica. Šest  gostujućih autora iz različitih disciplina, polja delovanja i zemalja, sa kojima su STEALTH značajno sarađivali kroz brojne aktivnosti u proteklih deset godina, aktivno učestvuje u oblikovanju knjige dajući svoje komentare i kratke tekstove, uzbudljivo gradeći vezu između arhitekture, literature, ekonomije, urbanih politika… Uz lična iskustva, knjige dokumentuje i preko 20 “susreta” sa za autore inspirativnim savremenim i istorijskim praksama, pojedincima, građanskim inicijativama ili literaturom. Uz mnoštvo fotografija, svedočanstava, činjenica i predstavljanja, knjiga nas uzbudljivo vodi kroz mrežu misli i akcija kojom se STEALTH.unlimited razvija i redefiniše arhitektonsku praksu i misao.

Naslov:
Upscaling, Training, Commoning
Constructing a Future That Is yet to Be

Autori:
Ana Džokić / Marc Neelen –
STEALTH.unlimited

Izdavač:
Jovis Verlag, Berlin

Godina: 2018.

Broj strana i format:
232, 19.5 cm x 29.7 cm, u boji,
na engleskom jeziku

Knjiga je koncipirana u šest poglavlja, od kojih četiri “izveštavaju” sa terena i predstavljaju STEALTH projekte u Bordou, Geteborgu i Beču. Samu srž publikacije čine aktuelne STEALTH inicijative “City in the Making” u Roterdamu i “Pametnija zgrada” u Beogradu koje istražuju oblike stanovanja (života i rada) koji izlaze van logike spekulativnog tržišta i stana kao potrošačke robe. Kao i čitavo STEALTH delovanje, ni sama knjiga nije ni po čemu uobičajena, i ona ne predstavlja samo retrospektivu delovanja – poslednje poglavlje smešteno je u budućnost. Knjiga se završava u 2025. godini, ostavljajući nas sa otvorenim poljem razmišljanja o horizontu izazova i izbora.

Kliknite na zvedicu za ocenu

Prosečna ocena za ovaj članak: 5 / 5. Broj ocena: 4

Trenutno nema ocena! Budite prvi koji će dati ocenu.

office@koloseummagazin.rs

NEMA KOMENTARA

POSTAVITE KOMENTAR